Organizator:

Rozstrzygnięto IV edycję konkursu "Produkt w obiegu"

Podziel się

Konkurs „Produkt w obiegu” powstał, aby nagradzać innowacyjne produkty zgodne z ideą gospodarki obiegu zamkniętego. Niezmiernie istotny jest fakt, że cieszy się on tak dużą popularnością, a przekrój zgłaszanych produktów jest bardzo różnorodny. Świadczy to o możliwości szerokiego wdrażania idei obiegu zamkniętego w wielu gałęziach gospodarki.

"Pragnę złożyć laureatom konkursu „Produkt w obiegu” najserdeczniejsze gratulacje i wyrazy uznania za pracę i czas poświęcony na realizowanie projektów wpisujących się w ideę circular economy. Znaczący wkład w budowanie świadomości dotyczącej istoty gospodarki obiegu zamkniętego został podkreślony przez wybór właśnie Państwa produktów. Zwracają one uwagę na ekologię zarówno w skali makro i mikro, w przestrzeniach pracowniczych, jak i domowych" Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska

Zapraszamy do zapoznania się z laureatami czwartej edycji konkursu Produkt w Obiegu, którzy w zgłoszonych projektach realizują koncepcję zrównoważonego rozwoju i racjonalnego wykorzystania zasobów przyrodniczych. 

 

Pierwsze miejsce

Bin-e (Bine Sp. z o. o.)

Bin-e to inteligentny kosz, który całkowicie wyręcza użytkownika z segregacji śmieci. Urządzenie automatycznie rozpoznaje, sortuje i kompresuje odpady. Identyfikuje rodzaj odpadu za pomocą autorskiego systemu rozpoznawania i umieszcza go w odpowiednim pojemniku. Moduł kompresji zmniejsza objętość papieru oraz plastiku. Urządzenie zbiera dane na temat przetwarzanych przedmiotów i wysyła je do chmury. Platforma IoT umożliwia wygodne zarządzanie urządzeniem. Bin-e umożliwia optymalizację operacji związanych z zarządzaniem odpadami oraz zapewnia zmniejszenie ich kosztów. Ponadto usprawnia proces recyklingu i dostarcza wysokiej jakości surowiec do ponownego przetworzenia.

Produkt jest rozwiązaniem problemu segregacji odpadów w miejscach publicznych oraz przestrzeniach wspólnych np.  biurowych. Pierwszy etap segregacji rzutuje na cały łańcuch postępowania z odpadami. Produkt doceniony za zaawansowaną technologię rozróżniania odpadów, w połączniu z możliwościami analitycznymi. Dodatkowym atutem jest bezdotykowa obsługa urządzenia. Bardzo innowacyjne i przyszłościowe rozwiązanie.

 

Drugie miejsce

Climate Garden (Instytut Nowych Technologii Inżynierii Środowiska)

Climate Garden wpływa na łagodzenie zmian klimatu i adaptację do ich skutków. Celem ogrodu jest: wykorzystanie wody opadowej do nawadniania lokalnych terenów zielonych, wykorzystanie odpadów biodegradowalnych w miejscu ich powstawania, zwiększenie powierzchni terenów zielonych, rozwój małej retencji i podniesienie świadomości społecznej w tym zakresie.

 

Trzecie miejsce

Linia do wytwarzania płyt z RDF i innych odpadów (Centrum Inżynierii Artur Kania)

 

Kompletna linia do produkcji płyt również z odpadów. Materiałem wsadowym mogą tutaj być np.: RDF/SRF, odpady komunalne i poprodukcyjne, tworzywa sztuczne, włókno szklane, Tetra Pak, guma, MDF. Przykłady zastosowań: płyta elewacyjna, maty wygłuszające, deska szalunkowa, deska tarasowa, płyty warstwowe /obornickie.

 

Wyróżnienia:

Opakowanie SoFruMiniPak® EcoView+ (SOFRUPAK Witold Gaj)

Opakowania SoFruMiniPak® EcoView+ wykonane są z tektury falistej, a zintegrowana przykrywka powleczona została folią celulozową. Do przyklejenia obu surowców jak i sklejenia całego opakowania używa się tylko klejów wodnych. Pierwsze na rynku UE zamknięte ekologiczne opakowanie do owoców, które podlega 100% biodegradacji po 24 tygodniach oraz podlega recyklingowi jak papier. Są idealną alternatywą dla opakowań typu PET.

 

Opakowanie F-12/CL117 z gamy DISTRIPACK (GUILLIN POLSKA SP. Z O.O.)

Opakowanie F-12/CL117 RPET jest praktyczne, estetyczne, a przede wszystkim spełnia najważniejszą rolę – chroni naszą żywność. Surowiec, z którego jest wykonany pochodzi z butelek zebranych z nabrzeży Indonezji. Pozyskany został dzięki partnerstwu z Prevented Ocean Plastic. Program rozwija infrastrukturę recyklingu na tych obszarach i oferuje dochód, dając tym samym szansę i środki na edukację dzieci.

Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

 

Konkurs sfinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Jesteśmy pionierem na rynku inteligentnego zarządzania segregacją odpadów. Nasze urządzenie automatycznie rozpoznaje i segreguje odpady wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji. To pierwsze na świecie rozwiązanie wpisujące się w koncepcję zero waste. Chciałbym serdecznie podziękować kapitule konkursu Produkt w obiegu za wyróżnienie Bin-e. Jest dla nas szczególnie ważne, ze nasze rozwiązanie, które z sukcesem dostarczamy na rynki Europy, Azji i Ameryki Północnej, zyskało także uznanie w Polsce - powiedział Jakub Luboński, Prezes Zarządu Bine Sp. z o.o., której kosz BIN-e zdobył pierwsze miejsce w czwartej edycji konkursu Ministra Klimatu i Środowiska „Produkt w obiegu”.

 

 

- Tworząc Climate Garden nie tylko wpływamy pozytywnie na środowisko, poprawiamy też kondycję naszych portfeli. Nie wykorzystujemy wody z sieci do nawadniania, korzystamy z deszczówki, odpady z kompostownika wykorzystujemy w naszym ogrodzie. Cieszymy się, że kapituła konkursu doceniła nasze rozwiązanie i znaleźliśmy się w gronie laureatów – powiedział Tomasz Warężak z Instytutu Nowych Technologii Inżynierii Środowiska – laureat drugiego miejsca czwartej edycji konkursu Ministra Klimatu i Środowiska „Produkt w obiegu”.