Zapraszamy na konferencję "Ochrona środowiska w praktyce"
X Konferencja Ochrona środowiska w praktyce
Poznań, MTP, pawilon 5, Scena 2, 17.10.2024, 11:00-14:00
11:00 – rozpoczęcie jubileuszowej konferencji
Przemówienie prezes Wielkopolskiego Oddziału PZITS, dr inż. Teresy Kubiak.
Wręczenie honorowych odznaczeń.
PROGRAM KONFERENCJI
11:30 Hormony i antybiotyki w środowisku - małe stężenia o wielkim znaczeniu
- dr hab. inż. Dobrochna Ginter-Kramarczyk
Z roku na rok wzrasta zanieczyszczenie środowiska, w którym żyjemy. Obecnie jesteśmy świadomi, że w naszym otoczeniu występują substancje w bardzo niskich stężeniach (ng i µg), a mimo to mogą wywierać negatywny wpływ na organizmy wodne, rośliny, zwierzęta i nas samych. Niestety, są one obecne praktycznie wszędzie: w wodzie, glebie, w żywności a także w naszej krwi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zapraszamy do uczestnictwa w konferencji, na której ma zostać omówiony szeroki zakres zagadnień dotyczących wybranych mikrozanieczyszczeń (antybiotyków i hormonów) w środowisku. Do poruszanych tematów należeć będą: źródła i występowanie mikrozanieczyszczeń w środowisku (w wodzie, glebie i powietrzu), ich los w środowisku, ekotoksyczność, sposoby ograniczania powstawania mikrozanieczyszczeń, szlaki przemian i produkty transformacji w środowisku a także problematyka konieczności monitorowania i oczyszczania ścieków zawierających wybrane mikrozanieczyszczenia.
11:50 Rehabilitacja sieci wodociągowej. Jak zapewnić prawidłową jakość wody dostarczanej mieszkańcom? Na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać
- dr hab. inż. Izabela Kruszelnicka
Systemy zaopatrzenia ludności w wodę, jak również odprowadzenia ścieków z uwagi na swój wiek, jak i wieloletnie zaniedbania w minionych latach, wymaga intensywnych prac modernizacyjnych. Ekologiczne i efektywne ekonomicznie rozwiązania oraz szeroki wybór metod w zakresie technologii bezwykopowych sprawiają, że ich stosowanie staje się coraz popularniejsze nie tylko w dużych ośrodkach miejskich. Często wykorzystuje się w nich zaawansowane techniki i materiały, a dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu infrastruktura podziemna może być instalowana, naprawiana lub wymieniana przy minimalnych zakłóceniach ekologicznych w każdym terenie. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom zapraszamy do uczestnictwa w konferencji, na której ma zostać omówiony szeroki zakres zagadnień dotyczących wybranych bezwykopowych metod renowacji rurociągów.
12:10 Ocena oddziaływania na środowisko przedsięwzięć związanych
z eksploatacją instalacji do przetwarzania odpadów (odzysk, recycling, unieszkodliwianie) – dr inż. Teresa Kubiak
Procedura Ocen Oddziaływania na Środowisko (OOŚ) umożliwia prowadzenie prewencji i kompleksowej polityki ochrony środowiska, pozwala na w miarę obiektywne ostrzeganie przed popełnieniem błędów, a także procesem oceny służącym ochronie zasobów naturalnych, przeciwdziałającym degradacji środowiska i chroniącym zdrowie ludzi. Proces OOŚ obejmuje wielokierunkową i kompleksową analizę stanu i możliwych zmian środowiska naturalnego wynikających z realizacji przedsięwzięcia, określa rodzaje i skalę ewentualnych zagrożeń.
Dzięki niemu można określić rodzaje i rozmiary strat środowiskowych, a także możliwości ich uniknięcia, minimalizacji i kompensacji.
12:30 Możliwości wykorzystania biogazu (biometanu) w sieci gazowej oraz w chłodnictwie i produkcji szklarniowej – dr inż. hab. Andrzej Barczyński
W referacie podjęto próbę racjonalnego wykorzystania walorów energetycznych biogazu (biometanu), biorąc pod uwagę aspekty techniczne i ekonomiczne oraz uwzględniając ograniczenia występujące w polskiej rzeczywistości. Z punktu widzenia ekologicznego i ekonomicznego wydaje się, że najlepszym sposobem zagospodarowania biogazu jest wytwarzanie energii w skojarzeniu tzn. produkcja energii elektrycznej i ciepła lub energii elektrycznej i chłodu lub też energii elektrycznej, ciepła i chłodu (trigeneracja).
12:50 Rola małych oczyszczalni ścieków w ochronie wód
– prof. dr hab. Ryszard Błażejewski
Jako małe uznawane są oczyszczalnie ścieków obsługujące równoważną (względem ładunku BZT5) liczbę mieszkańców RLM ≤ 2000. Wobec znaczącej liczby istniejących małych oczyszczalni oraz przewidywanego znacznego jej wzrostu w niedalekiej przyszłości, pomimo że oczyszczają one stosunkowo niewielkie ilości ścieków, należy się spodziewać ich istotnego wpływu na środowisko, gdyż były i są w niewielkim stopniu kontrolowane i serwisowane. Z inicjatywy oddz. wielkopolskiego PZITS w grudniu 2022 r. powołano kwalifikację rynkową w zakresie serwisowania małych oczyszczalni ścieków. Serwisanci z certyfikatem PZITS będą gwarantować odpowiedni poziom usług w zakresie eksploatacji wszystkich rodzajów małych oczyszczalni.
13:10 Odzysk fosforu w gospodarce ściekowej - dr Eugeniusz Klaczyński
Około 75% rezerw fosforytów znajduje się w złożach zlokalizowanych w krajach postrzeganych jak niestabilne politycznie, a ich wydobycie jest związane z wysokimi kosztami zużywanej energii i wody, a jego przetwarzanie i transport generuje emisję gazów cieplarnianych. Fosfor można praktycznie odzyskiwać bez końca, ale nie można go zastąpić, a jego zasoby są ograniczone. Priorytetem jest rolnictwo precyzyjne w zakresie stosowania nawozów i ograniczenie zużycie fosforu pochodzącego ze źródeł pierwotnych, na rzecz odzysku materii organicznej z przetwarzania odpadów, kompostowania czy z osadów ściekowych. Również w Polsce mamy pierwsze doświadczenia w tym zakresie.
Organizator