Organizator:

Technologia V2G przyniesie znaczne oszczędności energii

Podziel się

Innowacyjne projekty Vehicle-to-Grid, w których pojazdy elektryczne działają jako forma rozproszonego magazynowania energii, mogą przynieść Brytyjczykom oszczędności nawet do 880 mln funtów rocznie, jednocześnie zmniejszając emisje z sieci energetycznych.

Vehicle-to-Grid (V2G) to koncepcja, która umożliwia pojazdom podłączanym do sieci działanie jako forma rozproszonego magazynowania energii poprzez świadczenie usług reagowania na zapotrzebowanie sieci energetycznej. Akumulatory w zaparkowanych pojazdach mogą służyć do przepływu energii elektrycznej z samochodu do sieci dystrybucyjnej i z powrotem w zależności od zapotrzebowania.

Niezbędne wsparcie

Z badań opublikowanych we współpracy z producentem samochodów Nissan, gigantem energetycznym E.ON i Imperial College London wynika, że przyspieszenie powszechnego wprowadzenia V2G poprzez przyjęcie odpowiedniej polityki rządowej w Wielkiej Brytanii może przynieść oszczędności od 410 do 885 milionów funtów rocznie. Można by  to osiągnąć, gdyby początkowe wydatki kapitałowe i operacyjne zostały zrekompensowane polityką zachęt.

V2G pozwoliłoby na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla z systemu elektroenergetycznego, ponieważ pojazdy używają, przechowują i dostarczają czystą energię w stosunku do zapotrzebowania na sieć. Pozwoliłoby to również zaoszczędzić na kosztach eksploatacji systemu w wysokości około 12 000 funtów rocznie na pojazd elektryczny oraz redukcję emisji dwutlenku węgla o około 60 ton na pojazd elektryczny każdego roku.

Poparte doświadczeniem

W sierpniu Nissan zainstalował ładowarki 20 EV z funkcjami V2G w swoim Europejskim Centrum Technicznym w Cranfield, aby opracować nowe „inteligentne” pakiety mobilności dla klientów biznesowych. W ramach okresu próbnego pojazdy były podłączane do ładowarek w odstępach czasu, które miały na celu odtworzenie harmonogramów floty korporacyjnej - głównie w nocy, ale także w ciągu dnia. Oprogramowanie wirtualnej elektrowni E.ON i cyfrowa platforma ładowania pojazdów elektrycznych dostarczone przez Virta automatyzują ładowanie i eksport energii zgodnie z sygnałami, takimi jak zapotrzebowanie sieci, ceny energii i intensywność emisji dwutlenku węgla w koszyku energetycznym.

Na szeroką skalę

W Midlands w południowo-zachodniej i południowej Walii poszukiwane są domy do wypróbowania technologii.

Natomiast Electric Nation poszukuje 100 właścicieli samochodów elektrycznych Nissana do udziałach w testach inteligentnych sieci. Obecnie do testów można używać tylko samochodów elektrycznych Nissana ze względu na specjalnie opracowaną technologię ładowania.