Organizator:

Czy polskie miasta mogą być smart?

Podziel się

Miasta przyszłości mają być inteligentne w takim stopniu, aby pomagały mieszkańcom w codziennym życiu i czyniły ich szczęśliwymi – to przesłanie towarzyszy Forum Rozwoju Miast odbywającemu się podczas POL-ECO SYSTEM.

Gość specjalny Forum – Charles Montgomery, autor książki „Miasto szczęśliwe”, wskazuje na czynnik społeczny jako najważniejszy wyznacznik szczęścia.

Polska zajmuje 40 miejsce w najnowszym rankingu „World Happiness Report”. Wyprzedzają nas sąsiedzi: Niemcy, Czesi i Słowacy. Czołówkę zestawienia otwierają kraje z północy Europy: Finlandia, Dania i Norwegia.

Według Montgomerego na poziom szczęścia w dużej mierze wpływają relacje społeczne. – Szczęśliwe  miasta to takie, które umożliwiają jego mieszkańcom jak najwięcej okazji do spotkań i interakcji – mówi autor książki  „Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta”.  Za przykład stawia miasta z wielowiekową tradycyjną, w których restauracje, sklepy i lokale usługowe drobnych rzemieślników są wpisane w tkankę miejską. Taka przestrzeń zachęca do przebywania w mieście. Jako przykład złych rozwiązań urbanistycznych wskazuje zamknięte osiedla oraz rozbudowane suburbia, które wymuszają dojazd do miasta samochodami. Zabiera to czas, który można by spożytkować na budowanie relacji z sąsiadami i rodziną. Daleka odległość od miasta uniemożliwia chodzenie pieszo, a brak naturalnego ruchu to w konsekwencji rozwój chorób cywilizacyjnych.

Alternatywą jest takie projektowanie osiedli satelitarnych, aby były dobrze skomunikowane. Transport publiczny musi być szybszą i wygodniejszą alternatywą od samochodu. Projektowane dziś miasta powinny być stawiać na rozwiązania przyjazne pieszym, rowerzystom i osobom korzystającym z transportu publicznego, a nie jak do tej pory ułatwiać życie kierowcom.

Forum Rozwoju Miast to dwa dni pełne dyskusji dotyczących szans i wyzwań dla inteligentnych miast przyszłości w dobie szybkiego postępu technologicznego i zmian w środowisku naturalnym. Zaproszeni gości dyskutują o otwieraniu się miast na społeczne smart innowacje i tworzenie ich wspólnie z użytkownikami. Osią forum są trzy bloki tematyczne: Inteligentne rozwiązania włączające mieszkańców (Smart Inclusive City Actions), Inteligentne formy komunikacji społecznej (Open Smart City Actions) oraz Inteligentne, czyste technologie energetyczne (Energy Cleantech Smart City).

– Chciałbym, aby Poznań był miastem dla wszystkich bez względu na zamożność, poglądy i preferencje, abyśmy potrafili mieszkać razem i darzyć się szacunkiem – powiedział Jacek Jaśkowiak Prezydent Miasta Poznania, podczas otwarcia Forum.