Organizator:

Zielone inwestycje za blisko 10 mld zł. Także dla samorządów.

Podziel się

Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział wsparcie m. in.: eko-transportu, retencji, efektywności energetycznej i fotowoltaiki.

Plan wsparcia zielonych inwestycji będzie obejmował w 26 programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy. W ramach tych programów Ministerstwo Klimatu przeznaczy łącznie 10 mld zł.

Programy dla osób fizycznych

Pieniądze na nowe inwestycje mają trafić do czterech grup beneficjentów - m.in. osób fizycznych. Ministerstwo szacuje, że do m.in. właścicielom domów jednorodzinnych zostanie udostępnionych w sumie 3,13 mld zł - 1,9 mld zł do końca roku w ramach "Czystego Powietrza" i ok. 800 mln zł z programu "Mój Prąd". Na początku lipca ma ruszyć zapowiadany program "Moja Woda" z budżetem 100 mln zł. Dzięki niemu właściciele domów będą mogli uzyskać do 5 tys. zł na zagospodarowanie deszczówki.

Wsparcie dla samorządów

Samorządy mogą starać się w sumie o 655 mln zł - 99 mln zł na zielono-niebieskie inwestycje w miastach, 86 mln zł na poprawę efektywności energetycznej w szkołach, 300 mln zł na zakup elektrycznych autobusów i dwustanowiskowych ładowarek do nich. Według wyliczeń resortu klimatu w tym ostatnim programie uda się kupić 300 elektrycznych autobusów i wybudować 75 miejsc do ich ładowania.

W ramach programów NFOŚiGW przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pomocy sięgającej w sumie 3,19 mld zł. Z tego 1 mld zł to budżet w ramach zmodyfikowanego programu "Energia plus" - na podniesienie ich efektywności energetycznej, a 70 mln zł - na zakup elektrycznych samochodów dostawczych.

Z puli wynoszącej 791 mln zł będą mogli skorzystać zarówno samorządy, jak i firmy; na budowę i modernizację systemów ciepłowniczych ma iść 164 mln zł, a program budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych - 165 mln zł.

Środki na zielone inwestycje pochodzą m.in. z funduszy unijnych, środków norweskich i krajowych.

Źródło: Puls Biznesu