Organizator:

Unia Europejska planuje zmiany w przepisach dotyczących baterii

Podziel się

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie przeglądu przepisów dotyczących baterii. Po formalnym zatwierdzeniu przez obie instytucje nowe przepisy wejdą bezpośrednio w życie. Dzięki nim baterie mają być produktem bardziej zrównoważonym, wydajnym i trwałym.

Europosłowie chcą wprowadzić nową kategorię baterii do “lekkich środków transportu”, takich jak e-rowery czy e-skutery, ze względu na ich coraz większe użytkowanie i rozwój technologiczny. Nowa kategoria zostanie wprowadzona do istniejących już kategorii baterii: przenośnych, samochodowych i przemysłowych.

Baterie będą musiały być opatrzone specjalną etykietą, która informować będzie o ich śladzie węglowym. Będzie to obowiązkowe dla baterii do pojazdów elektrycznych, baterii do lekkich środków transportu oraz akumulatorów przemysłowych o pojemności powyżej 2 kWh.

Dodatkowo obejmie cały okres eksploatacji akumulatorów oraz baterii i zagwarantuje, że nowe będą zawierały minimalne poziomy niektórych surowców.

Ponadto wszystkie odpady z baterii do lekkich środków transportu, akumulatorów samochodowych, baterii przemysłowych i do pojazdów elektrycznych należy zbierać bez opłat dla użytkowników końcowych, niezależnie od ich charakteru, składu chemicznego, stanu, marki lub pochodzenia.

Nowe przepisy przewidują, że baterie będą łatwiejsze do wyjęcia i wymiany oraz zapewnią konsumentom lepsze informacje. Przenośne baterie w urządzeniach powinny być zaprojektowane tak, aby użytkownicy mogli je łatwo wyjąć i wymienić. Wymóg ten stanie się obowiązkowy 3,5 roku po wejściu przepisów w życie.

Źródło: europarl.europa.eu