Organizator:

Mnóstwo nowości podczas POLECO 2022

Podziel się

Na tegoroczne Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO zaprasza grono firm produkcyjnych i usługowych z branży recyklingu, odpadów, rewitalizacji i rekultywacji, utrzymania czystości i porządku. Wystawcy reprezentować będą także branże związane z techniką komunalną, gospodarką obiegu zamkniętego, odnawialnymi źródłami energii, inteligentnymi miastami oraz ochroną klimatu.

Podczas POLECO 2022 (19-21 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich)  znaleźć będzie można mnóstwo nowości, m.in. efektywne rozwiązania wykorzystywane w zakładach przetwarzania odpadów i sortowniach, myjki do pojemników na odpady, ekologiczne śmieciarki przystosowane do odbioru i transportu surowców, a także maszyny do pielęgnacji zieleni oraz obsługi terenów użyteczności publicznej.

Moc nowości

Jedną z nowości podczas POLECO zaprezentuje firma EDZ. Proponowane przez nią rozwiązanie to system ułatwiający pracę z Bazą Danych Odpadowych, którego celem jest automatyzacja procesów związanych z obsługą BDO oraz zminimalizowanie czasu pracy w tym elektronicznym systemie.

Na stoisku firmy R3 Polska będzie można przetestować Recomat, czyli urządzenie do zbierania, kompaktowania i segregowania opakowań. To ważny punkt na mapie targów POLECO w aspekcie zapowiedzi wprowadzenia w Polsce już z początkiem przyszłego roku systemu kaucyjnego na opakowania po napojach.

Z systemem kaucyjnym związane są też produkty HSM, które prezentowane będą podczas tegorocznego POLECO. Firma HSM przygotowała nowy wariant predystynowanej do zgniatania butelek PET automatycznej belownicy kanałowej HSM VK 4812 P w wersji outdoor. Zaletą tej maszyny jest fakt, iż może ona pracować na zewnątrz i nie wymaga zadaszenia. Taka belownica stanowi bardziej ekonomiczną alternatywę dla pras stacjonarnych i prasokontenerów, ponieważ pozwala na transport wyłącznie surowca zbelowanego, a tym samym ograniczane są w znacznym stopniu koszty transportu.

Nowości podczas POLECO zaprezentuje PRONAR. Pierwszą z nich będzie rozdrabniacz wolnoobrotowy MRW 2.75/2.75G przeznaczony do wstępnego przetwarzania wszelkiego rodzaju materiałów: budowlanych, gruzu, pozostałości wycinki drzew, korzeni, materiałów wielkogabarytowych, aluminium. Maszyna ta wyposażona jest w silnik Diesla o mocy 210 kW. Rozdrabnianie odbywa się poprzez dwa, asynchronicznie pracujące wały rozdrabniające umieszczone w komorze. Urządzenie może być wyposażone w dowolny komplet wałów zamontowanych na wymiennych kasetach, dostosowanych do materiału. Stalowe elementy robocze wykonane zostały z wysoko wytrzymałościowych, trudnościeralnych materiałów, co zapewnia długie i bezawaryjne funkcjonowanie maszyny. Natomiast drugą – mobilny przesiewacz bębnowy MPB 18,47G przeznaczony jest do przesiewania  ziemi, odpadów komunalnych, bio itp. Maszyna wyposażona jest w silnik Diesla o mocy 55 kW.  W zależności od potrzeb klienta i rodzaju materiału dostosować można bębny o różnych wielkościach oczka i grubości poszycia. Przesiewacz może być wyposażony w dodatkowe elementy tj: separatory magnetyczne, separatory powietrzne, system wagowy, i wiele innych. 

Firma POSIADLO posiada w swojej ofercie produkty, które są odpowiedzią na zmiany klimatyczne. Podczas POLECO prezentowane będą ekoprodukty GLADIO tworzone w nowatorskiej technologii WATERFLOW. Produkcja kostek i płyt brukowych przebiega w niej z wykorzystaniem specjalistycznej receptury, która pozwala uzyskać produkt o zwiększonych potrzebach odprowadzania wód opadowych. WATERFLOW to kostki nadające się na tereny wymagające utwardzenia, bez dostępności do kanałów deszczowych bądź innych zbiorników wodnych oraz na tereny utwardzone. Umożliwiają one gromadzenie wody opadowej w zbiornikach retencyjnych podziemnych.

Z nowością na POLECO wystąpi także POM Augustów. Zaprezentuje zamiatarkę T 801/4, która dysponuje szczotką o średnicy 915 mm i pływającym układem zawieszenia, co zapewnia wysoką dokładność zamiatania, zaś szerokość robocza rzędu 2,5 m - dużą wydajność. Zmiana kąta pracy tej nowatorskiej zamiatarki odbywa się za pomocą siłownika hydraulicznego.

WashMatic WM800 & ClearMatic CM1800 to rewolucyjny system czyszczenia nawierzchni poliuretanowych wraz z jednostką oczyszczającą wodę. Tę nowość zaprezentuje podczas POLECO firma SMG. Technologia czyszcząca WashMatic WM800 pozwala utrzymać nawierzchnie w idealnej kondycji, a zastosowany system czyszczenia wysokociśnieniowego nadaje się do czyszczenia nawierzchni poliuretanowych, sztucznej trawy bez wypełnienia, a także chodników i nawierzchni asfaltowych np. ścieżek rowerowych.

Kolejna nowość podczas POLECO 2022 pochodzić będzie od firmy Europlast. System Colombo to pojemniki zbiorcze o pojemności 1100 l zintegrowane z pojemnikami podręcznymi 40 l wraz z elementami systemu identyfikacji użytkownika. Jest to system, którego celem jest dokładne określenie ilości zawartości pojemników 40 l przypisanych do konkretnego odbiorcy za pomocą technologii RFID, a opróżnianych do pojemników zbiorczych o pojemności 1100 l.

Firma MB RECYKLING zaprezentuje swój nowy zakład. Eko Hybres to jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów w Polsce, adresowany do przetwarzania wszystkich rodzajów baterii. Zakład posiada nowoczesne rozwiązania w dziedzinie baterii litowo-jonowych skierowane w szczególności do branży automotive. Przetwarza je w sposób kontrolowany i bezpieczny zarówno dla ludzi jak i środowiska. Jako jeden z pierwszych w Europie przetwarza baterie do samochodów elektrycznych, spełniając najwyższe standardy bezpieczeństwa. W sumie Eko Hybres przetwarza rocznie ok. 20 000 baterii. Dysponuje także Laboratorium Badawczo-Rozwojowym RecyclingLAB, wyposażonym w najnowszej generacji urządzenia pomiarowe czołowych światowych producentów oraz własne know-how.

Szeroka sfera konferencyjna

POLECO to nie tylko wystawa produktów i usług – to także szeroka sfera konferencyjna, która tradycyjnie już połączona będzie z branżowymi debatami. Odbędą się takie konferencje, jak np. „Dobre praktyki gospodarki odpadowej – porozmawiajmy o…” (organizatorzy: TOMRA, Fundacja Plastics Europe, Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy, Grupa MTP), "Zeroemisyjny transport i usługi komunalne – aspekty ekonomiczne, kierunki rozwoju, możliwości i szanse"(Grupa MTP), „Klimat i środowisko” (Miasto Poznań), „Ochrona środowiska w praktyce w świetle aktualnych przepisów prawnych” (Główna Sekcja Gospodarki Odpadami PZITS oraz Sekcja Ochrony Środowiska Wielkopolskiego Oddziału PZITS), “Nie ma odpadów są tylko surowce” (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway), Ogólnopolska Konferencja „Natura i kultura” (Fundacja Zakłady Kórnickie wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu), „Zagrożenia dla ludzi i środowiska w gospodarowaniu odpadami” (Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa i Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu), „W trosce o środowisko tworzymy zrównoważone rozwiązania dla przemysłu" (firma Katalizator), "Kostka lepsza niż asfalt – ekologiczna nawierzchnia WATERFLOW korzystna dla miast" (firma POSIADLO).  

Program wydarzeń Zobacz listę wystawców POLECO 2022 Bilety Mapa ekspozycji