Organizator:

Laureaci i wyróżnieni V edycji konkursu "Produkt w obiegu" - produkty, które wyznaczają trendy w GOZ

Podziel się

Celem konkursu Ministra Klimatu i Środowiska Produkt w obiegu jest promowanie osiągnięć w dziedzinie ekologicznego, zrównoważonego projektowania oraz zastosowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie ponownego włączenia produktów do obiegu.

Laureatem I miejsca została wielorazowa torba wysyłkowa Packoorang zastępująca jednorazowe opakowania. Torba może być używana w następujących kontekstach: wysyłki wewnątrz firmy, wysyłki pomiędzy firmami, B2B, wysyłki do klientów indywidualnych (online / ecommerce). - Oto wielorazowa torba wysyłkowa Packoorang. Dzięki niej możemy zredukować ilość wytwarzanych odpadów oraz zredukować ślad węglowy. Klient, który zamawia on-line otrzymuje produkt w wielorazowej torbie, zwraca torbę i torba krąży kilkadziesiąt razy - powiedziała Anna Desogus, dystrybutor torby na Polskę.


Laureatem II miejsca została maszyna vendingowa do dystrybucji produktów FMCG do swoich opakowań. Swapp! Sp. z o. o. jest nowym sposobem sprzedaży detalicznej opartym o sieć automatów vendingowych, aplikację mobilną oraz pojemniki wielokrotnego użytku dla konsumentów. Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza ilość produkowanych opakowań plastikowych i ułatwia branży FMCG dostosowanie do nowych regulacji prawnych ograniczających wykorzystanie tworzyw sztucznych. Pozwala dotrzeć do klientów oczekujących ekologicznych rozwiązań.


Domowy utylizator resztek kuchennych - „SMART BUCKET - SMARTCARA” został laureatem III miejsca. - Prezentuję firmę Intereko z produktem kompostera domowego „SMARTCARA - SMART BUCKET”. Jest to komposter do utylizacji odpadów jedzeniowych kuchennych – wszelkiego rodzaju warzyw, owoców, nawet ości, nawet kości drobiowych. Pozwala to na 90-procentowe redukowanie objętości tego wkładu. Poza tym produkt, który wyciągamy ze środka możemy śmiało wsypać do roślin doniczkowych i do swojego ogródka - zauważa Grzegorz Falkus reprezentujący INTEREKO BARBARA NIEMIEC - FALKUS.


Wyróżnienie w konkursie "Produkt w o biegu" otrzymała Żabka Polska sp. z o.o. za wodę mineralną Od Nowa, której opakowania - butelka i etykieta są wykonane w 100% z materiałów z recyklingu. - Żabka jako pierwsza sieć handlowa w Polsce testuje razem z franczyzobiorcami i klientami działanie gospodarki o obiegu zamkniętym dla wody OD NOWA. To właśnie już dzisiaj w ponad 50 sklepach w Polsce można przynosić plastikowe butelki po napojach. Zabrany surowiec trafia do recyklera, a stamtąd po przerobieniu na sklepowe półki w postaci butelek w 100-procentach pochodzących z recyklingu. To właśnie w ten sposób wypełniamy nasze zobowiązania – minimalizujemy swój ślad środowiskowy i spełniamy naszą strategię odpowiedzialności - dodaje Anna Gorączka, reprezentująca Żbkę Polska Sp. z o.o.


Wyróżnienie otrzymał także papier z ekobarierą wodo i tłuszczoodporną produkowany przez Transferdrukpapier Sp. Jawna Dolińska i Łabuz. - Nasz produkt to papier z ekologiczną barierą wodo- i tłuszczoodporną do kontaktu z żywnością. Jest alternatywą dla papieru powleczonego folią polietylenową. Nadaje się do recyklingu i kompostowania - wyjaśnia Monika Łabuz, reprezentująca Transferdrukpapier Sp. Jawna Dolińska i Łabuz. 

 

Konkurs „Produkt w obiegu” powstał, aby nagradzać innowacyjne produkty zgodne z ideą gospodarki obiegu zamkniętego. Niezmiernie istotny jest fakt, że cieszy się on tak dużą popularnością, a przekrój zgłaszanych produktów jest bardzo różnorodny. Świadczy to o możliwości szerokiego wdrażania idei obiegu zamkniętego w wielu gałęziach gospodarki.

 

Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

 

Konkurs sfinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.