Organizator:

Fundusze europejskie dla przedsiębiorców z sektora MŚP w perspektywie finansowej 2021-2027

Podziel się

Targi branżowe to nie tylko okazja do zapoznania się z nowościami rynkowymi, innowacyjnymi rozwiązaniami, czy też nowymi technologiami. To również dobry sposób na poznanie perspektyw, jakie dają przedsiębiorcom Fundusze Europejskie. Chcąc wyjść naprzeciw potrzebom przedsiębiorców z sektora MŚP Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało specjalistyczne prelekcje oraz stoisko wystawowe podczas Targów POLECO 2023.

Przedstawiciele Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich poprowadzą prelekcje pn. „Fundusze Europejskie w perspektywie finansowej 2021-2027 – przegląd programów” oraz „Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 – oferta dla przedsiębiorców”. Odwiedzający zdobędą wiedzę m.in. o nowej perspektywie finansowej, poziomie dofinansowania, inwestycji, na które można będzie otrzymać dofinansowanie w najbliższych latach. Prelekcję „PARP Twój partner w biznesie, Fundusze Europejskie 2021–2027 dla firm – badania, inwestycje, rozwój” zaprezentuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jednym z kluczowych obszarów inwestycji w rozwój Polski jest wsparcie przedsiębiorców. Fundusze Europejskie służą firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki wykorzystaniu programów unijnych przedsiębiorcy notują dobre wyniki finansowe, przy jednoczesnym wdrażaniu wyników prac badawczo-rozwojowych i nowatorskich rozwiązań.

Ponadto to firmy mogą wnioskować o dofinansowanie swoich działań z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), który jest największym w Unii Europejskiej Programem finansującym badania i rozwój w przedsiębiorstwach. Budżet Programu to 7,9 mld euro. Najważniejszym instrumentem wsparcia są konkursy ścieżki SMART. Na ich realizację przeznaczono ponad połowę budżetu FENG, czyli 4,36 mld euro.

Dla sektora MŚP przewidziano także środki w zakresie projektów realizowanych w programach regionalnych. Szacunkowa całkowita ilość środków na inwestycje w  przedsiębiorczość w 16 programach regionalnych to ok. 4,1 mld euro. Z Funduszu Sprawiedliwiej Transformacji (FST) wsparcie na przedsiębiorczość może wynieść 1,15 mld euro. W 5 regionach zaangażowanych w transformację energetyczną, firmy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie działań związanych np. ze zmianą profilu działalności, czy zdobywania nowych rynków dla swoich produktów.

Informacje o wsparciu przedsiębiorczości i innowacji w ramach Funduszy Europejskich  dotyczące trwających i planowanych konkursów dostępne są na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl oraz stronach internetowych poszczególnych programów.