Organizator:

FESTIWAL CULTURE4CLIMATE :: KULTURA DLA KLIMATU

Podziel się

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do zainteresowania się nowym wydarzeniem kulturalnym w Wielkopolsce pn. FESTIWAL CULTURE4CLIMATE :: KULTURA DLA KLIMATU, który odbędzie się w dniach 3 listopada – 1 grudnia 2023 r. w czterech miastach: Poznaniu, Kobylinie, Opalenicy i Chodzieży.

Festiwal C4C jest inicjatywą spajającą dwa obszary: kulturowy oraz środowiskowo-klimatyczny. Wychodzimy z założenia, że kształtowanie świadomości ekologicznej i klimatycznej oraz postaw prośrodowiskowych jest możliwe tylko wtedy, gdy przyjmie się perspektywę zrozumiałą i akceptowalną dla lokalnych społeczności. Ważne w tym obszarze są konkretne kody kulturowe, a także lokalne praktyki i wiedza, w ramach których – i dzięki którym – te postawy są kształtowane. Ideą Festiwalu jest wskazanie na zmiany środowiskowe i klimatyczne na świecie oraz odniesienie tych zmian do sfery kulturowej, przekraczając w rezultacie opozycje między sferą kultury i natury.

W tym roku, w trakcie pierwszej edycji Festiwalu, wiele uwagi poświęcimy WODZIE. Poruszymy problem kurczących się jej zasobów, pomówimy o możliwych scenariuszach i poszukamy propozycji rozwiązań. Nasze zainteresowanie przykują tematy relacji człowieka i tworzonej przez niego kultury z przyrodą. 

Podczas Festiwalu C4C zaprezentujemy filmy dokumentalne zajmujące się wielokierunkowymi relacjami między kulturą a naturą, zrealizowane przez filmowców z całego świata. Do programu I edycji festiwalu wyselekcjonowano następujące tytuły:

- uhonorowany w ramach poznańskiej edycji Millennium Docs Against Gravity Nagrodą Wolności dokument „CZEKAJĄC NA PRZYPŁYW”,

- inspirujący do działania - „DO OSTATNIEJ KROPLI”,

- spektakularnie zrealizowana „RZEKA”,

-„KROWA” - kameralna opowieść o  cierpieniu zwierząt

- przedpremierowy tytuł „PIEŚNI WIELORYBÓW” zapraszający do fascynującego świata jednych z najstarszych istot na naszej planecie.

Walorem naszego Festiwalu C4C będzie udział znakomitych gości znanych z aktywnej postawy wobec ochrony przyrody i zasobów naturalnych: Ewy Ewart, Szymona Opryszka, Adama Wajraka oraz reprezentantów dwóch punktów widzenia na kulturowo-środowiskowy aspekt naszego przedsięwzięcia: klimatologa prof. Bogdana Chojnickiego i antropologa kulturowego prof. Waldemara Kuligowskiego – zapraszamy na debatę z ich udziałem.

Kiedy mój syn Gucio dobije trzydziestki, 3 miliardy ludzi będzie cierpiało z powodu niedoboru wody, a w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb, powiedział w wywiadzie do Dużego Formatu, gość Festiwalu C4C – Szymon Opryszek, autor książki WODA. HISTORIA PEWNEGO PORWANIA.

Kolejna gościni – Ewa Ewart – zaprezentuje swój film „DO OSTATNIEJ KROPLI”, który poprzez opowiedziane historie, o tym jak ludzie walczą o czyste i zdrowe rzeki inspiruje i pokazuje, że możemy też być częścią rozwiązania tego kryzysu. A Adam Wajrak po seansie filmu „PIEŚNI WIELORYBÓW” opowie o swoich doświadczeniach w relacji człowieka ze zwierzętami. Z profesorami Bogdanem Chojnickim i Waldemarem Kuligowskim podyskutujemy czy tworzona przez człowieka kultura zawsze była opresyjna wobec natury, przyjrzymy się przykładom wierzeń i obyczajów rdzennych kultur poszukując ich wpływu na przyrodę.

Organizatorami Festiwalu C4C Fundacja Bieg Na Rzecz Ziemi, Kino Muza w Poznaniu, Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty oraz portal Polska Ekologia 24. Współpracują z nami Kino Noteć i Chodzieski Dom Kultury z Chodzieży, Centrum Kultury i Biblioteka z Opalenicy i Gminny Ośrodek Kultury z Kobylina.

 

****

Program inauguracyjnej części Festiwalu C4C w Poznaniu:

 

Poznań | Kino Muza, ul. Św. Marcin 30

www.kinomuza.pl

 

3 listopada 2023 – piątek

 

17.30 – 18.00 -             powitalna lampka wina

 

18.00 – 18.15 -             otwarcie Festiwalu

 

18.30 – 20.00 -             „Czekając na przypływ” reż. Sarvnik Kaur | Indie, Francja 2023 | 97 min. | Bilety 10 zł

 

20.00 – 20.50 -             po seansie „Debata dwóch światów”: Prof. Waldemar Kuligowski (UAM) vs. Bogdan Chojnicki (UPP)”, prowadzenie Joanna Piotrowiak (Kino Muza)

 

 

4 listopada 2023 – sobota

 

17.00 – 18.15 -             „Do ostatniej kropli” reż. Ewa Ewart | Polska 2023 | 69 min. |  Bilety 10 zł

 

18.15 – 19.00 -             po seansie spotkanie z Ewą Ewart, twórczynią filmu, prowadzi Krzysztof Mączkowski (Bieg Na Rzecz Ziemi)

 

19.15 – 20.30 -             „Rzeka” reż. Jennifer Preedom, Joseph Nizeti | Australia 2021 | 75 min. | Bilety 10 zł

 

20.30 – 21.15 -             spotkanie po seansie z Szymonem Opryszkiem, podróżnikiem, pisarzem, publicystą              

 

 

5 listopada 2023 – niedziela

 

16.00 – 17.30 -             „Pieśni wielorybów”  | seans przedpremierowy | reż. Jean-Albert Lièvre | Francja 2023 | 82 min. | Bilety 20 zł

 

17.30 – 18.15 -             po seansie spotkanie z Adamem Wajrakiem, publicystą, dziennikarzem, podróżnikiem, pisarzem, popularyzatorem przyrody

 

18.30 – 20.00 -              „Krowa” reż. Andrea Arnold | Wielka Brytania 2021 | 93 min. | Bilety 10 zł

 

****

Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.festiwalc4c.pl oraz profile FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=61552098762418 oraz IG.

 

Bilety i informacje o wydarzeniu w Poznaniu znajdziecie także na stronie www.kinomuza.pl

 

Dodatkowych informacji udziela Krzysztof Mączkowski z Biegu Na Rzecz Ziemi (tel. 601767030), a komentarzami służą Bogdan Chojnicki (tel. 509527725) i Waldemar Kuligowski (tel. 695919300).