Organizator:

Energetyka wiatrowa szansą dla polskich przedsiębiorstw

Podziel się

Podczas odbywających się w dniach 21-23 listopada Targów Energetics na terenie Targów Lublin, jednym z tematów była debata, poświęcona przyszłości polskiej energetyki, z uwzględnieniem takich kwestii jak bezpieczeństwo i ekonomia. Uczestnicy debaty przedstawili aktualny stan przygotowań do rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce, związane z tym wyzwania i szanse. 

Robert Nowicki, prezes zarządu spółki Orlen Neptun uważa, że Morska Energetyka Wiatrowa(MEW) zabezpieczy kraj przed potrzebą zakupu paliw z rynków światowych, które bywają niestabilne. Spółka odpowiada za budowę, pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego, który ma być zapleczem dla farmy wiatrowej Baltic Power. Inwestycja ma zostać zakończona pod koniec 2025 roku.

Morska energetyka wiatrowa wpłynie na rynek zatrudnienia w Polsce, uważa Izabela Klonowska-Hincka – ekspertka branży morskiej i projekt menedżerka.  Jej zdaniem do 2030 roku w tej nowej gałęzi gospodarki w Polsce będzie pracować blisko 80 tysięcy osób. - Potrzebni są project menedżerowie, geolodzy morscy, hydrografowie, osoby zajmujące się badaniami środowiskowymi, specjaliści od IT i prawa morskiego, czy cyberbezpieczeństwa oraz rzesza pracowników technicznych” dodaje Izabela Klonowska-Hincka.

Powstanie polskich farm wiatrowych na Bałtyku z pewnością będzie wymagało też współpracy między biznesem i uczelniami wyższymi, które mogą kształcić przyszłe kadry podkreśla Artur Ambrożewicz z firmy VULCAN Training & Consultancy, która prowadzi szkolenia dla firm związanych z branżą morską.

Specjalista, podkreśla, że polska energetyka wiatrowa to ogromna szansa dla młodych ludzi, którzy jeszcze się uczą i szukają pomysłu na swoje zawodowe życie. Wykwalifikowani w tej branży specjaliści zarabiają od 250 euro do 1 tysiąca euro za dzień pracy, ale nie jest to praca dla każdego dodaje Artur Ambrożewicz.

Współczynnik wykorzystania mocy w Morskich Farmach Wiatrowych (MFW) może sięgać nawet do 50 procent, wyróżnia się więc na tle takiego współczynnika dla onshore lub PV. Jak na OZE, onshore jest stabilnym źródłem energii, który istotnie wpłynie na dostępność mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. W ramach I i II fazy offshore powstanie nawet 16 GW mocy zainstalowanej w MFW.