Organizator:

Decydenci, liderzy i silne osobowości Kongresu Industry Next

Podziel się

Kongres Industry Next to ważny punkt programu targów ITM Industry Europe. Prestiż wydarzenia budują prelegenci - kluczowe osoby, odpowiadające za kierunek rozwoju przemysłu w Polsce.

Udział w spotkaniu potwierdzili już Olga Ewa Semeniuk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz Tadeusz Kościński, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Na Kongresie nie zabraknie także głosu liderów transformacji przemysłowej takich jak: Microsoft Polska, ABB, Fanuc Polska czy Siemens.

Kongres Industry Next to innowacyjny projekt promujący globalny rozwój przemysłu 4.0, organizowany przez zespół największych targów tej branży ITM Industry Europe. Przedsięwzięcie zainicjowane przez Grupę MTP przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju i Technologii dostarczy wiedzy na temat najnowszych rozwiązań w przemyśle. W pierwszym dniu Kongresu (1 września) zaplanowano panele dyskusyjne natomiast drugi dzień (2 września) będzie miał praktyczny wymiar w oparciu o warsztaty prowadzone przez ekspertów.

Transformacja przemysłowa - za co i jak

Coraz więcej firm decyduje się na proces transformacji przemysłowej opartej o automatyzację i cyfryzację. To kluczowe i konieczne zmiany dla rozwoju biznesu. Jednak bez dedykowanych programów wsparcia transformacja przemysłowa dla wielu podmiotów byłaby trudna a czasem wręcz niemożliwa. Skuteczne wdrożenia wymagają nie tylko zaangażowania i partnerstwa we współpracy pomiędzy inwestorem a dostawcą technologii, ale przede wszystkim odpowiednich środków na inwestycje. „Finansowanie i wsparcie transformacji przemysłowej polskich firm" – to jeden z paneli Kongresu Industry Next, którego partnerem merytorycznym jest Platforma Przemysłu Przyszłości. Udział w spotkaniu potwierdzili już ministrowie: Olga Ewa Semeniuk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Tadeusz Kościński, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Głos w dyskusji zabiorą także: Mikołaj Różycki, p.o. prezesa Zarządu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Cezariusz Lesisz, prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Dawid Solak, członek Zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości, który deklaruje: - W ostatnich latach na polskim rynku powstało wiele mechanizmów wsparcia innowacyjności. Można je znaleźć m.in. w HUB-ach, na uczelniach czy w parkach naukowo-technologicznych. Wiele instytucji, w tym nasza, prowadzi regularnie warsztaty, szkolenia czy webinary. Można powiedzieć, że stworzyliśmy ekosystem dla transformacji cyfrowej przemysłu. Jednak innowacje to nie tylko wsparcie merytoryczne, to również potrzeby związane z finansami. Także w tej kwestii zadaniem Platformy Przemysłu Przyszłości jest wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu środków na transformację.

Ratując się przed kryzysem

Ostatnie miesiące i nowa rzeczywistość wywołana pandemią znacznie wpłynęły na przyśpieszenie decyzji o wprowadzeniu innowacji w firmach produkcyjnych. O tym jak automatyzacja i robotyzacja ratuje przed kryzysem będzie można posłuchać podczas kolejnego panelu Kongresu Industry Next. Nie zabraknie w nim silnych osobowości z imponującym doświadczeniem oraz konkretnych przykładów wdrożeń.

- Automatyzacja i digitalizacja zapewniające jednocześnie elastyczność i odporność biznesu to jedyne kierunki do podniesienia efektywności produkcji, jakie pozostały naszej gospodarce. Wszystkie firmy współpracujące z globalnymi rynkami muszą dostosować się do powszechnego zastosowania nowych technologii, aby zachować swoją konkurencyjność i możliwość dalszego rozwoju. Poziom cyfryzacji przemysłu wciąż jest jednak w naszym kraju alarmująco niski, co potwierdza opracowany przez Siemens autorski wskaźnik Digi Index. W 2021 roku wyniósł on zaledwie 1,8 pkt w czteropunktowej skali. Polska gospodarka jest na początku transformacji, także w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju, a Siemens zamierza odegrać w niej kluczową rolę. Naszym celem jest zaangażowanie szczególnie w modernizację przemysłu, infrastruktury krytycznej i miast – mówi jedna z prelegentek, Dominika Betmann, prezeska Zarządu Siemens Polska.

O swoich doświadczeniach opowie także człowiek, który uratował Teslę, legenda Doliny Krzemowej czyli Adam Drewniany, prezes Zarządu South Bay Solutions, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Northvolt Polska. To dzięki niemu w 2012 r. zrealizowane rozwiązania finalnie przyczyniły się do sukcesu Tesli, która w tamtym okresie – ku uciesze inwestorów – potroiła swoją wartość.

- Robotyzacja – to najwyższa precyzja, nieosiągalna dla ludzi dokładność. To powtarzalność, możliwość obniżenia kosztów produkcji oraz o wiele szybszy czas realizacji. Każdy nowy projekt South Bay Solutions, Northvolt czy E-bility, wymaga niezmiernej dyscypliny pracy, wykwalifikowanej załogi i przyszłościowo zaprojektowanej automatyzacji. Te czynniki uodparniają firmę na często niespodziewane zmiany w produkcji, a to pozwala utrzymać ją ponad konkurencją – przekonuje Adam Drewniany.

W panelu „Jak automatyzacja i robotyzacja ratuje przed kryzysem?” udział wezmą także Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Zarządu Northvolt Poland, Jędrzej Kowalczyk, prezes Zarządu FANUC Polska oraz Michał Furmański, kierownik Działu Sprzedaży CSSR w ABB. Moderatorem będzie Piotr Kryjom, ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości.

 

Polska Dolina Cyfrowa i rozszerzona rzeczywistość w przemyśle

Firma Microsoft – światowy gigant sektora innowacji jest partnerem merytorycznym aż dwóch paneli Kongresu. Pierwszy z nich pt. „Polska Dolina CyfrowaJak cyfryzacja zmienia oblicze produkcji?" zostanie zrealizowany wspólnie z Zarządem Chmury Krajowej i Grupą Polpharma. Fundamentem omawianej inwestycji jest stworzenie nowego regionu data center w Polsce, umożliwiającego finalnie korzystanie z usług chmury obliczeniowej klasy enterprise. W ten sposób Microsoft i Operator Chmury Krajowej mają zamiar wspomóc transformację cyfrową w różnych sektorach usług. Zaproszeni eksperci będą rozmawiać o możliwościach implementacji tych nowoczesnych rozwiązań w polskich przedsiębiorstwach.

Coraz częściej przedsiębiorcy wykorzystują technologię rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented Reality, AR) przy skomplikowanym montażu lub podczas konserwacji i przezbrojeń maszyn. Temu zagadnieniu zostanie poświęcony kolejny panel, który merytorycznie wesprze Microsoft. O Augmented Reality w Polpharmie powie podczas Kongresu Tomasz Staszelis, Chief Digital Officer w Grupie Polpharma. Ekspert przybliży jak wdrożone rozwiązanie pozwoliło na zmniejszenie ryzyka wystąpienia istotnych wyzwań w produkcji powstałych w konsekwencji pandemii. Na stoisku Microsoft zostanie zaprezentowany jeden z aspektów wykorzystania technologii AR przez Polpharmę. W trakcie pokazu (realne środowisko pracy w trybie online) będzie można zobaczyć wykorzystanie HoloLensów przez pracowników produkcji do rozwiązywania technicznych zagadnień, które pojawiają się m.in. w procesie przezbrajania maszyn.

Warsztaty Industry Next

Warsztaty INDUSTRY NEXT zaplanowane na drugi dzień Kongresu (2 września) będą oparte o praktyczne prezentacje oraz możliwości wykorzystania najnowszych technologii w przedsiębiorstwach z branży przemysłowej. Program powstał przy wsparciu strategicznych partnerów: Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT) oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego. Pierwszą część spotkania pt.: Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw produkcyjnych – od czego zacząć i jak skutecznie wykorzystać najnowsze rozwiązania technologiczne, poprowadzą eksperci z PPNT.

 - Zarządzający zdają sobie sprawę, że stosowanie technologii cyfrowych stało się koniecznością. Niestety wielu brakuje wystarczających kompetencji, żeby właściwie przygotować się do e-transformacji. Przedsiębiorstwa szukają sposobu na optymalizację kosztów wytwarzania, utrzymanie ciągłości pracy, źródeł nowych przychodów i unikatowych czynników przewagi. Firmy często zbyt mocno koncentrują się jednak na stronie technicznej procesu, a pomijają kluczowy aspekt, jakim jest kultura zmiany. Chodzi o to, żeby zmiany nie miały jedynie doraźnego charakteru, ale stanowiły stabilną podstawę dla funkcjonowania w nowych warunkach – zauważa Piotr Nędzewicz z PPNT.

Drugą część poświęconą smart factory, wytwarzaniu przyrostowemu oraz  innowacjom cyfrowym i transformacji łańcucha, poprowadzą praktycy z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego.

Kongres Industry Next towarzyszy Targom ITM INDUSTRY EUROPE, które potrwają od 31 sierpnia do 3 września 2021. W tym samym czasie odbędą się także: Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG, 3D SOLUTIONS – Targi Druku i Skanu 3D,  Targi Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING oraz Forum Odlewnicze FOCAST. Udział w Kongresie jest bezpłatny, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Organizatorzy przewidują także transmisję online.

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Ewa Gosiewska

PR Manager

ewa.gosiewska

tel. +48 61 869 23 35, kom: +48 539 777 553