Organizator:

POLECO 2024 – liderzy innowacji na targach w Poznaniu

Podziel się

Transformacja niskoemisyjna, system kaucyjny, standardy zrównoważonego budownictwa – to wybrane tematy, które zostaną poruszone podczas targów POLECO 2024. Uczestnicy będą mieli także okazję zapoznać się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami dla ochrony środowiska i gospodarki obiegu zamkniętego prezentowanymi przez wystawców targów POLECO.

Blisko 180 firm z 8 krajów zaprezentuje swoje innowacje w Poznaniu, w dniach 15-17 października podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO. Bogatej ofercie wystawienniczej towarzyszyć będzie aż 25 paneli dyskusyjnych, w których udział wezmą przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, przedstawiciele świata nauki i biznesu. Wśród znamienitych gości będą m. in. Anita Sowińska, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Marek Goleń, Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Pełnomocnik Ministra Klimatu i Środowiska do spraw gospodarki o obiegu zamkniętym, prof. dr hab. inż. Krzysztof Galos, Podsekretarz Stanu, Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, a także przedstawiciele Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Transformacja niskoemisyjna

Dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej wymaga dekarbonizacji gospodarki – szczególnie energetyki, ciepłownictwa, przemysłu i transportu. Zamiast paliw kopalnych potrzebnych jest możliwie jak najwięcej odnawialnych źródeł energii. W ramach transformacji konieczne jest podniesienie efektywności - sięgnięcie po rozwiązania i technologie skutkujące oszczędnością zużywanej energii, co przełoży się na niższe rachunki. Transformacja musi przebiegać sprawiedliwie, by żadna z grup społecznych nie czuła się z tego procesu wykluczona. Oznacza to takie wykorzystywanie środków, zwłaszcza unijnych, by przynosiły jak największy efekt ekologiczny i społeczny. Jak pogodzić konieczne działania w transformacji niskoemisyjnej z potrzebami społecznymi? Na to pytanie odpowiedzi poszukają uczestnicy panelu przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Zielone miasta i samorządy

W obliczu narastających wyzwań środowiskowych, takich jak ekstremalne zjawiska pogodowe, wzrost temperatur, a także zanieczyszczenie powietrza i wody, samorządy stają przed zadaniem wprowadzenia działań, które uczynią lokalną infrastrukturę bardziej odporną, zrównoważoną i przyjazną dla środowiska.

Budowa zielono-niebieskiej infrastruktury, retencja wód opadowych, odbetonowanie nieprzepuszczalnych powierzchni – te działania pomogą zwiększyć odporność miast na zagrożenia.  Wprowadzenie stref niskoemisyjnego transportu będzie wymagało rozwoju i modernizacji infrastruktury, która zmieni miejską komunikację na bardziej ekologiczną i efektywną. „Zielone miasta i samorządy. Działania ukierunkowane na adaptację do zmian klimatu kluczowe do rozwoju infrastruktury komunalnej.” To temat drugiego panelu, który w ramach targów POLECO, zorganizował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Circular Economy Summit

Kluczowe tematy obejmą m. in. Przemysł 4.0, szczególnie w sektorze bateryjnym i motoryzacyjnym, nowe Rozporządzenie WSR dotyczące transgranicznego przemieszczania odpadów oraz regulacje w zakresie surowców krytycznych i strategicznych. 

Dodatkowo omówiona zostanie nowa Dyrektywa opakowaniowa, poziomy recyklingu opakowań oraz wyzwania związane z wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce. Eksperci odpowiedzą na pytania dotyczące gotowości do wdrożenia tego systemu.

Uczestnicy paneli porozmawiają o spółkach komunalnych w kontekście zielonej transformacji i zastanowią się jak włączyć baterie do krajowej i europejskiej gospodarki obiegu zamkniętego. Postarają się odpowiedzieć także na pytanie czy jesteśmy gotowi na wprowadzenie systemu kaucyjnego.

 

Dobre praktyki w gospodarce odpadami

Wpływ transformacji gospodarki obiegu zamkniętego na wskaźniki ESG oraz na tematyka bezpieczeństwa surowcowego, w tym uwarunkowania odzysku surowców krytycznych w Polsce będą m. in. zagadnieniami poruszanymi podczas konferencji „Dobre praktyki gospodarki odpadami. Porozmawiajmy o … vol. 3”. W programie znalazły się również sesje dotyczące systemowych rozwiązań kluczowych dla GOZ oraz zagadnienia związane z cyrkularną gospodarką odpadami w branży recyklingu opon.

 

Ochrona środowiska w praktyce

Podczas tej konferencji omówione zostaną kwestie oceny oddziaływania na środowisko instalacji przetwarzania odpadów, w tym odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwiania. Uczestnicy przyjrzą się także problematyce stężeń hormonów i antybiotyków w środowisku, które mogą mieć wielkie znaczenie dla ekosystemów. Kolejnym ważnym tematem będzie wykorzystanie biogazu (biometanu) w sieciach gazowych, chłodnictwie oraz w produkcji szklarniowej.

 

Bezpieczeństwo pożarowe i ochrona środowiska

Podczas tego wydarzenia eksperci omówią, jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia pożarowego oraz w przypadkach emisji tlenku węgla. Zaprezentowane zostaną również rozwiązania służące ochronie środowiska w kontekście bezpieczeństwa.

 

Wystawa konkursu „Produkt w obiegu”

Podczas targów POLECO nastąpi ogłoszenie laureatów VI edycji konkursu Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Produkt w obiegu”. Dyplomy wręczą Anita Sowińska, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Marek Goleń, Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Pełnomocnik Ministra Klimatu i Środowiska do spraw gospodarki o obiegu zamkniętym. Wystawę produktów, które zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu można zwiedzać w pawilonie 5 podczas targów POLECO.

Celem konkurs Ministerstwa Klimatu i Środowiska było podniesienie świadomości ekologicznej, inspirowanie i zachęcanie społeczeństwa do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Konkurs sfinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Zapraszamy do udziału w targach, konferencjach oraz zwiedzenia wystawy laureatów konkursu „Produkt w obiegu”. Targi POLECO będą doskonałą okazją do zdobycia nowej wiedzy, wymiany doświadczeń oraz nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych.