Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało priorytety na czas polskiej prezydencji w Radzie UE
Od 1 stycznia 2025 r. przez kolejne sześć miesięcy Polska będzie odgrywać rolę lidera i koordynatora, przewodnicząc spotkaniom na Rady i reprezentując Radę Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej.
W ramach prezydencji Ministerstwo Klimatu i Środowiska przewodniczyć będzie dwóm Radom: Radzie ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE) oraz Radzie ds. Środowiska (ENVI).
Bezpieczeństwo klimatyczne i adaptacja do zmian klimatu, walka z dezinformacją klimatyczną oraz Clean Industrial Deal - to priorytety Rady ds. Środowiska (ENVI).
Polska prezydencja wesprze unijne wysiłki na rzecz przygotowania planu adaptacyjnego dla UE. Klęski żywiołowe, których doświadcza Unia. Ostatnie powodzie w Polsce, Hiszpanii czy regionie Europy Środkowej, uwypuklają potrzebę wypracowania środków ograniczających skutki pojawiających się coraz częściej niebezpiecznych zjawisk pogodowych.
Chcemy lepiej chronić społeczeństwa i infrastrukturę przed kataklizmami związanymi ze zmianą klimatu. Stąd na Radzie ds. Środowiska (ENVI) skupimy się na kwestii bezpieczeństwa w obliczu zmiany klimatu oraz budowania odporności środowiska i społeczeństw w tym zakresie – powiedziała ministra Paulina Hennig-Kloska.
Piorytetem prezydencji jest też praca nad narzędziami do walki z fake newsami i dezinformacją klimatyczną kwestionującą politykę energetyczną i klimatyczną UE. Planujemy też prace mające na celu wspieranie inwestycji w czyste technologie net-zero i dekarbonizację gospodarki, które zostaną przedstawione w Clean Industrial Deal.
Źródło: MKIŚ