Innowacje w obiegu: 20 produktów w finale konkursu „Produkt w obiegu”
Dwadzieścia produktów zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursu Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Produkt w obiegu”, promującego zrównoważone rozwiązania wpisujące się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Finaliści zaprezentują swoje projekty podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO w Poznaniu od 15 do 17 października 2024 r.
Każdy z projektów przyczynia się do optymalizacji wykorzystania surowców poprzez ich przetwarzanie, efektywne wykorzystanie i zachowanie w obiegu jak najdłużej.
Konkurs miał kilka kategorii dlatego zgłoszenia są z różnych dziedzin gospodarki. Spośród 42 zgłoszeń, wyłoniono 20 produktów, które zakwalifikowały się do drugiego etapu szóstej edycji konkursu.
Kreatywne bio rozwiązania
Wypożycz Choinkę to akcja mająca na celu wynajmowanie bożonarodzeniowych drzewek, które po świętach są pielęgnowane, a te, które nie przetrwają, są przerabiane na polepszacz gleby. Czarne Złoto Ogrodników to z kolei w pełni naturalny polepszacz gleby, który idealnie nadaje się do pielęgnacji roślin ozdobnych, owoców i warzyw. Do grona finalistów dołączył także typoszereg fermentorów Rodzina fermentorów suchej, ciągłej fermentacji bioodpadów LARAN, który umożliwia przetwarzanie bioodpadów w biogaz i nawozy, całkowicie zastępując paliwa kopalne i nawozy sztuczne.
Meble w stylu GOZ
Innym ciekawym produktem jest Stolik/taboret wykonany w całości z odpadów meblarskich, który może pełnić wiele funkcji dekoracyjnych i użytkowych. Kolejnym produktem z kategorii „meble” jest Fotel Garden Companion, wykonany z materiałów z odzysku z wykorzystaniem technologii druku 3D, co stanowi ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych metod produkcji. W konkursie udział bierze także Linoleum Originale xf², jedno z najbardziej zrównoważonych rozwiązań podłogowych, które składa się w 97% z naturalnych surowców i jest alternatywą dla wykładzin z PVC. Do drugiego etapu zakwalifikowały się także innowacyjne materiały budowlane, takie jak Kobroo HSB BIO płyta meblowa, wykonana z włókien roślinnych i tekstylnych, oraz EPB BIO płyta ociepleniowa, której głównym surowcem są odpady produkcyjne z rolnictwa.
Innowacje w transporcie
W kategorii produktów związanych z transportem wyróżnia się Próg podrzutowy DW, wykonany z granulatów gumowych pochodzących z recyklingu zużytych opon, co pozwala na zastąpienie podobnych konstrukcji z surowców pierwotnych. Kolejną innowacją jest technologia firmy Contec, która za pomocą procesu Molten przetwarza zużyte opony na surowce takie jak sadza, olej i stal, które mogą zostać ponownie wykorzystane w przemyśle. Innowacyjnym produktem jest także Smapol®, dodatek stabilizujący do mieszanek mineralno-asfaltowych, produkowany z przetworzonych włókien pochodzących z recyklingu opon samochodowych. Do konkursu zgłoszono Aluminiowe słupy SAL, lekkie i odporne na korozję słupy oświetleniowe, które dzięki długiej żywotności i niskim kosztom transportu są przyjazne dla środowiska.
Nowoczesne technologie
W zakresie infrastruktury wodno-ściekowej zaprezentowano Modułowy system odwadniania, wykonany z recyklingowych opon, który może zastąpić tradycyjne rury i maty drenażowe. Innowacyjny system monitorowania jakości wody zaprezentowała firma Waterly, której autonomiczne boje pomiarowe stale monitorują parametry wody, przesyłając dane do chmury obliczeniowej. Umożliwia to wczesne ostrzeganie o zmianach jakości wody i szybkie reagowanie na zagrożenia środowiskowe.
Ekoefektywność
W obszarze odnawialnych źródeł energii zaprezentowano Tanie, duże magazyny energii ze zregenerowanych baterii kwasowo-ołowiowych, które umożliwiają budowanie tanich przemysłowych magazynów energii z wykorzystaniem zużytych akumulatorów trakcyjnych. Z kolei System EasyVerticalPV to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie fotowoltaiki, wykorzystujące bifacjalne panele PV montowane pionowo, co pozwala na bardziej efektywną produkcję energii w ciągu dnia.
Zrównoważona moda
Jednym z finalistów jest RE make it Upcyclingowe usługi dla firm i instytucji, które polegają na upcyklingu odpadów firmowych, w tym materiałów poreklamowych. Dzięki tej usłudze tworzone są nowe produkty użytkowe, takie jak torby, plecaki czy pokrowce, a także przedmioty używane w przestrzeniach miejskich np. kosze do segregacji odpadów. Do konkursu zgłoszono także usługę repasacji pończoch i rajstop. To usługa naprawy delikatnych materiałów, takich jak rajstopy, pozwalająca na ich ponowne użycie, co zmniejsza potrzebę kupowania nowych produktów. Kolejną innowacją jest Bomberka, kurtka wykonana w 99% z używanych materiałów, głównie spodni, która łączy modny design z ideą recyklingu.
Cyfrowe rozwiązania
Ostatnim finalistą jest Stone Outlet, aplikacja umożliwiająca branży kamieniarskiej ponowne wykorzystanie odpadów produkcyjnych, które mogą być oferowane innym zakładom lub klientom detalicznym.
Produkty zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu będzie można zobaczyć na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonie 5 w dniach 15-17.10.2024. Ogłoszenie finalistów konkursu nastąpi 15.10.2024 o godz. 11:00 w pawilonie 5 na scenie 1.
Organizator konkursu
Dodatkowe informacje dostępne są na stronie: www.gov.pl/klimat/konkursy