Organizator:

Dobre praktyki gospodarki odpadowej – porozmawiajmy o… vol.3

Podziel się

Porozmawiajmy o dobrych praktykach w gospodarce odpadami - to trzecia edycja konferencji, która odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO w dniach 15-16 października 2024 r. w Poznaniu. 

 

Dobre praktyki gospodarki odpadowej – porozmawiajmy o… vol.3

Poznań, MTP, 15-16.10.2024, pawilon 5, scena 2

Na wydarzenia zapraszają organizatorzy: Grupa MTP, Klaster Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu - Krajowy Klaster Kluczowy oraz Fundacja PlasticsEurope Polska. Konferencja odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 15-16 października 2024. Wstęp jest bezpłatny dla gości targowych. 

Podczas konferencji poruszone będą  zagadnienia jak: 

  • recykling w GOZ i możliwość osiągnięcia celów;
  • sortujemy przed spalaniem/składowaniem;
  • dostępność dobrej jakości surowca do recyklingu
  • system kaucyjny i rozszerzona odpowiedzialność producenta;
  • transformacja cyrkularna biznesu i produkty cyrkularne;
  • surowce krytyczne - recykling baterii;
  • rynek recyklingu opon;
  • obieg zamknięty tworzyw sztucznych z uwzględnieniem różnych aspektów recyklingu

 

Draft programu

Wtorek, 15.10.2024

Otwarcie:
Paulina Pietrzak, Dyrektor Projektu, MTP,
Katarzyna Błachowicz, Wiceprezes Zarządu, Klaster Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu,
Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca, Fundacja PlasticsEurope Polska

 

Godz. 10:30-12:00

Sesja: Systemowe rozwiązania kluczem powodzenia GOZ

„Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym - jak zarządzać końcowym etapem cyklu życia tworzyw?”, Anna Kozera-Szałkowska, Dyrektor Zarządzająca, Fundacja PlasticsEurope Polska
„Rozporządzenie opakowaniowe – nowe cele i możliwości”
Anna Sapota, Wiceprezeska ds. public affairs dla Europy Wschodniej Północ w Grupie TOMRA

Panel dyskusyjny: Recykling w łańcuchu wartości (ROP, GOZ)  

 

12:00-13:30

Sesja: Cyrkularna gospodarka odpadami w branży recyklingu opon

„Aktualna sytuacja na rynku opon”– Michał Jasiewicz, prezes Centrum Utylizacji Opon O.O.

„GOZ w praktyce” – Andrzej Kubik, Prezes GPR Guma i Plastik Recycling, Michał Mędzela, Prezes Gran Tech, Grzegorz Karnicki, Dyrektor oddziału Recykl w Chełmie

„Re-plan-City – wdrażanie GOZ w zakresie wykorzystania materiałów z recyklingu opon w środowisku miejskim” –  Katarzyna Błachowicz, Wiceprezes Zarządu, Klaster Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu, Krajowy Klaster Kluczowy

Panel dyskusyjny

Michał Jasiewicz Prezes Centrum Utylizacji Opon O.O. , Andrzej Kubik Prezes GPR Guma i Plastik Recycling, Michał Mędzela Prezes Gran Tech, Grzegorz Karnicki, Dyrektor, Recykl

Prowadzenie: Katarzyna Błachowicz, Wiceprezes Zarządu, Klaster Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu, KKK


13:30-14:30

Sesja: Transformacja GOZ i wpływ na ESG

Prowadzenie: Agnieszka Zdanowicz, Wiceprezes Zarządu, Klaster Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu, KKK

 


Środa, 16.10.2024

Godz. 10:30-12:00

Sesja: Recykling podstawą cyrkularnej gospodarki - którędy do celu?

„Recykling tworzyw sztucznych. Co mówią liczby?”
Radosław Domagała, Sustainability Manager, Fundacja PlasticsEurope Polska
„Domykanie obiegu dla tworzyw sztucznych”
Marcin Kwiatkowski, Business Development Manager w Tomra Feedstock

 

12:30-13:30

Sesja: Bezpieczeństwo surowcowe (surowce krytyczne, recykling baterii, transgraniczne przemieszczanie odpadów)

* Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

 

 

PRELEGENCI

Katarzyna Błachowicz

Wiceprezes Zarządu Centrum Kooperacji Recyklingu – not for profit system Sp. z o. o., spółki koordynującej działania Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu - Krajowego Klastra Kluczowego (od 2018 r.) Członek Zarządu Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu - Krajowego Klastra Kluczowego (od 2019 r.) Koordynuje, inicjuje, organizuje i wspiera w ramach Klastra m.in. działania na rzecz rozwoju innowacji, konkurencyjności, a przede wszystkim wzajemnej współpracy biznesowej pomiędzy firmami i instytucjami naukowymi związanymi z gospodarką odpadami i recyklingiem. Koordynuje działania Akademii Recyklingu, która zapewnia kompleksowe kształcenie pracowników, kadry zarządzającej i innych zainteresowanych osób firm i instytucji związanych z branżą zagospodarowania odpadów, recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym, a także edukację społeczeństwa w tym zakresie. Aktywnie działała w Sektorowej Radzie ds. Kompetencji Sektora Odzysku Materiałowego Surowców, gdzie pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego. Jest ekspertką programu Climate Leadership organizowanym przez UNEP/GRID-Warsaw Centre. Z wykształcenia mgr inż. ochrony środowiska. Przez przeszło 10 lat prowadziła czasopismo o tematyce recyklingu, a następnie zagadnieniach związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym. Jako członek jury, brała udział w konkursach m.in. o tematyce związanej z ograniczaniem marnowania żywności, recyklingiem, edukacją ekologiczną, jak i gospodarce o obiegu zamkniętym. Oprócz tematyki związanej z gospodarką o obiegu zamkniętym, a w szczególności recyklingiem, bliskie są jej działania związane ze zrównoważonym rozwojem. Jest autorem licznych publikacji w zakresie recyklingu, odpadów, zrównoważonego rozwoju, a przede wszystkim gospodarki o obiegu zamkniętym. Jako ekspert bierze udział w konsultacjach i opiniowaniu aktów prawnych, strategii, planów związanych z szeroko rozumianą gospodarką odpadami. Prowadzi warsztaty i szkolenia m.in. z zakresu GOZ, w tym recyklingu.

Michał Jasiewicz

Prezes Zarządu Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku S.A. – wiodącej organizacji odzysku na rynku. Ekspert w dziedzinie gospodarki cyrkularnej, specjalizujący się w tworzeniu systemów zbierania i zarządzania odpadami. Pełni kluczową rolę w kształtowaniu strategii i kierunków rozwoju CUO, lidera na rynku recyklingu i utylizacji opon w Polsce. Od lat związany z branżą odpadową – wcześniej w zakresie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, obecnie w obszarze zużytych opon.

Grzegorz Karnicki

Dyrektor Recykl

Andrzej Kubiak

Prezes GPR Guma i Plastik Recycling, Prokurent REPLAS Recycling Plastics. Magister inżynier przetwórstwa tworzyw sztucznych - w 1986 roku ukończone z wyróżnieniem studia na Technische Universität Chemnitz (Niemcy) na wydziale „Plast- und ElastTechnik“. W roku 1990 ukończone studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Handel Zagraniczny. Od 1987 roku tłumacz przysięgły języka niemieckiego. Z zawodu – recykler - zarządzanie firmami recyklingowymi ze 100% udziałem kapitału niemieckiego (jednoosobowy zarząd i prokura generalna od 2011r.), trzy zakłady produkcyjne zatrudniające łącznie ok. 250 osób.

Michał Mędzela

Absolwent Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Prezes Zarządu Gran-Tech Sp. z o. o. Sp. K., rodzinnego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją szerokiej gamy produktów z tworzyw sztucznych bazujących głównie na surowcach pochodzących z recyclingu. Pełen pasji, ambitny, szukający ciekawych rozwiązań w zakresie rozwoju działalności przedsiębiorstwa jak również ochrony środowiska. Swoje doświadczenie zdobył dzięki wieloletniej nauce, ciężkiej pracy oraz kontaktach z klientami z całego świata, do których obecnie trafiają produkty.