Ambitne działania w adaptacji do zmian klimatu - w centrum uwagi UE
Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta, reprezentując Unię Europejską, otworzył debatę ministerialną podczas czwartej edycji Copenhagen Climate Ministerial.
W swoim przemówieniu podkreślił, że plany klimatyczne, które będą w tym roku składane do Konwencji Klimatycznej, powinny wyznaczać jasną ścieżkę transformacji, przystępną cenowo i służącą obywatelom.
Wiceminister zwrócił również uwagę na znaczenie niezależności energetycznej w kontekście geopolitycznym podkreślając, że transformacja energetyczna przekłada się na oszczędności oraz czyste i zdrowe środowisko dla obywateli.
W swoim wystąpieniu przedstawił osiągnięcia Unii Europejskiej, która od 1990 roku zredukowała emisje gazów cieplarnianych o ponad 30%. Podkreślił również postępy Polski w transformacji energetycznej: w 2024 roku udział węgla w miksie energetycznym spadł do rekordowo niskiego poziomu 60,5%, a produkcja energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) osiągnęła 27%.
Dzięki skutecznym programom wsparcia dla obywateli Polska ma już półtora miliona prosumentów, którzy korzystają z instalacji fotowoltaicznych na swoich domach i z powodzeniem obniżają rachunki za energię.
Osiągnięcia te są wynikiem konsekwentnej polityki energetycznej, inwestycji w infrastrukturę oraz wsparcia dla innowacyjnych technologii.
Wiceminister Krzysztof Bolesta zakończył swoje wystąpienie apelem o dalsze wzmacnianie współpracy międzynarodowej w walce ze zmianami klimatu oraz o konkretne działania na rzecz realizacji celów Porozumienia Paryskiego, w tym zwłaszcza ze strony głównych emitentów. Podkreślił, że Polska jest gotowa do dalszego dzielenia się doświadczeniami i wspierania globalnych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Źródło: MKIŚ